21 Şubat 2018 Çarşamba

Eğitim Bir-Sen'in 4.Dönem Toplu Sözleşme kazanımları

Koskoca Tüvtürk böyle yapmamalı

10 Eylül 2017, 13:14
Koskoca Tüvtürk böyle yapmamalı
EleştiriYorum
 Araç muayene istasyonlarında herşey düzenli ve resmi bir şekilde yapılır.Eğer ödenmemiş bir trafik cezası yada vergi borcu varsa randevu alınamaz.Randevunun alınabilmesi için Trafik cezası veya ödenmemiş vergi borcunun ödenmesinden sonra randevu alınır. Eğer aracın Muayene zamanı geçmiş ise muayene parası faiziyle alınıp muayeneye öyle girilir.Yani Tüvtürk Araç muayene istasyonlarında   yapılan herşeyi belgeli bir şekilde yapar.Araç muayene de eksik birşey varsa örneğin plaka mühürsüz ise ağır kusurlu şekilde işleme koyar ve araç muyeneden geçemez.Eksiklerini tamamlayan Araç sahibi tekrar randevu alarak aracını muayeneye  götürür ve yine bir eksik çıkmazsa araç muayeneden geçer.Yani Tüvtürk Herşeyi belgeli resmi bir şekilde ince ince yapar .Tüvtürk’ün işleri  Resmi kanallar çerçevesinde olur.Bu TÜVTÜRK’ün görünen yüzü.

Şimdi TÜVTÜRK’ün arka yüzünü görelim

Aracını  Muayene istasyonuna götüren İ.D isimli vatandaş ‘’Aracımın muayene tarihini geçirdim.Faiziyle beraber muayene parasını ödedim.Sıraya girerek sıramın gelmesini bekledim.Sıram geldi ve aracımı muayene için teknikere emanet ettim.Aracın muayenesi bittiğinde  çalışan tekniker tarafından bunu yapıştırırsınız diyerek siyah   küçük bir  plastik  verildi.Önce anlayamadım ne olduğunu sonradan ayna ayarı yapılan parçanın olduğunu farkkettim.Ben aracımın sağlamlığını test ettirmeye getiriyorum aracımı arızalı olarak alıyorum dedikten sonra tartışmaya başladık.Tekniker iyilik yaptığını yoksa o parçanın kırıldığını söylemezdim dedi.Teknikerlerin şefine olayı anlattım vatandaş olarak sağlam getirdiğim arabayı arızalı olarak mı alacağım dedim.Orda da çözülmeyen sorunu çözmek için  Yozgat muaye istasyonu amirinin yanına gittik.Amir Tekniker’in kırdığını  kabul ettiğini aracın kırılan parçasının kendim tarfından yaptırılıp yaptığım masrafı faturasıyla beraber getirdiğimde teknikerin ödeyeceğini ifade etti.Oluşan hasarı Teknikerin ödeyeceğinden dolayı uygun,hesaplı bir yerde yaptırmamı ,sözlerinin arkasında duracaklarını söyledi.Amir, arabamda oluşan hasarı büyük ve tek kuruluş olan milyonlarca arabaya bakan TÜVTÜRK’ün değil teknikerin karşılayacağını söyledi.yani aracımı TÜVTÜRK bünyesinde muayeneye ettiriyorum ama muhatabım tekniker oluyor. Peki bu araç milyon dolarlık bir araç olsa cezası yine çalışanına mı kesilecek? Yetkili amire bu hasarı TÜVTÜRK olarak Resmi bir belge ile belgelendirilmesini istediğim zaman böyle bir belgenin olmadığını yapılamayacağını söyledi.O gün içinde kırılan parçayı aradım ama hiçbir yer de bulamadım. Aracın hasarını giderdiğim zaman muhatap olacağım TÜVTÜRK değil   tekniker olacak.Hiç anlam veremiyorum.Aracın aldığı hasarı yaptırıp götüreceğim bakalım ne yaşayacağımı bilmiyorum.’’

Araç muayene edilirken ,hasar da alabilir.Bir yere de çarpabilir.Muayene edilen boşluğa da düşebilir.Neticede bu ihtimallerin hepsi varken TÜVTÜRK  neden çalışanını ve araç sahibininin hakkını   güvence altına  almaz?

Araç daha büyük bir hasar almış olsa teknikerle araç sahibinin arasında anlaşmaya varılarak mı olacak?

Aynı zamanda İ.D isimli vatandaşın müşteri temsilciyle yaptığı görüşmede muayene sırasında oluşan hasarlar için öyle bir belgelendirmenin olmadığını,şikayet halinde  kameralar yoluyla inceleneceği bilgisini verdiğini söyledi.Oysa ki olay anında çözülüp vatandaş mağdur edilmemeliydi.Kafasında soru işaretlerle çıkmamalıydı.

Peki aracın içinde oluşan kameralarla farkedilmeyecek hasarlar ne olacak?

Vatandaş,Araç Muayeneye girmeden önce aracın her tarafının  fotoğrafını çekip sağlam verdim sağlam alırım haa mı? Diyecek.

Bu şekilde yaşanan olaylarda vatandaş,teknikerin parası kesilmesin diye vicdan mı yapacak?

TÜVTÜRK ne yapmalı?

Araca, muayenede iken oluşabilecek hasarları  olay anında belgelendirerek ,oluşan hasarı kendi denetiminde yaptırmalıdır.Oluşan hasarı çalışanının cebinden değil,büyük bir kuruluş olarak kendisi karşılamalıdır.Vatandaşla çalışan arasında oluşan muhataplığa son vermelidir.

Milyonlarca araca bakan TÜVTÜRK cezayı çalışanına kesmemeli.Cezayı çalışanına çekip   Vatandaşı vicdan muhasebesine çekmemelidir.Vatandaşı mağdur edip çalışanı ile karşı karşıya getirmemelidir.

Çözümü çalışanı ile değil ,TÜVTÜRK olarak çözmelidir.

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Cemaatler kapatılmalı mı

  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV