21 Kasım 2018 Çarşamba

BAKAN SELÇUK, BURDUR VE ISPARTA’DA 2023 EĞİTİM VİZYONU’NU ANLATTI

Yanlış hesaplanan normlar öğretmenleri mağdur ediyor

Yönetici görevlendirmelerinde ,özellikle İl dışı ,il içi,özür grubu, yer değiştirmelerde norm sorunları mağduriyetler oluşturmaktadır.MEB tarafından görevlendirilen yöneticiler ,ataması yapılmış öğretmenler norm sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır.

18 Eylül 2017 Pazartesi 03:15
Yanlış hesaplanan normlar öğretmenleri mağdur ediyor
Yönetici görevlendirmelerinde ,özellikle  İl dışı ,il içi,özür grubu, yer değiştirmelerde norm sorunları mağduriyetler oluşturmaktadır.MEB tarafından görevlendirilen yöneticiler ,ataması yapılmış öğretmenler norm  sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır.

Görevine başlamak için görevlendirilen müdür yardımcıları,yer değiştiren öğretmen ,gittiği okul tarafından hocam neden geldiniz? Normumuz doluydu. Siz şu anda norm fazlası durumundasınız gibi ifadelerle karşılaşmaktadırlar. 

Göreve başlamak isteyen öğretmenin göreve başlatılmasında zorluk çıkarılmaktadır.

İşin garip tarafı da  sanki suçlu,ataması yapılan öğretmenmiş gibi ,okul idaresi tarafından bizi neden aramadınız?Neden direk çıkıp geldiniz?Arasaydınız söylerdik. Şimdi norm fazlası durumuna düşeceksiniz.Gibi söylemlerle  ataması yapılan öğretmenin adeta burnundan getirilmektedir.

Okul normunun yanlış hesaplanmasından dolayı  bizi neden aramadınız,neden sormadınız  söylemleri  suç teşkil etmektedir.Ama suç olmasına rağmen bu gücü bu davranışları nerden bulabiliyorlar.Anlam veremiyorum.

Bu konuyla ilgi bu hafta içinde yaşanmış iki olaydan bahsetmek istiyorum.

Sitemize gelen e-mail de yaşadığı olayı anlatmış. , öğretmenimiz tercih yapabilecek bir konumda olan bir okulu,tercih yapmadan önce arıyor.Okul idaresi ise boş norm olabilir.Orada boş olarak görünebilir.Tercihte bulunmayın. Ki  gelirseniz norm fazlası olacaksınız  diyor. Öğretmen de zorunluluktan dolayı (tercihlerde zorunlu hizmet okulu olarak bulunan tek okul olması) ilk tercihine o okulu yazıp ilk tercihine yani normumuz dolu gelmeyin diyen okula ataması yapılıyor.Bu yanlışklar nasıl olabiliyor.Madem bir yanlışlık var ,yanlışlık öğretmenin o okulu tercih etmemesiyle çözülmez.Kimi telefonla arar kimisi de aramaz.Öğretmenin de arama gibi bir zorunluluğu yok.Önümüzdeki günler de öğretmenimizin akıbetinin ne olacağını ,soruna nasıl bir çözüm bulunacağını göreceğiz… Temennimiz öğretmenimizin sorun yaşamaması.

Yine benzer bir olay ise müdür yardımcısı olarak kararnamesi  gelen öğretmenimiz bulunduğu  okuldan ilişiğini kesip ,başka bir ilçeye atandığı kuruma gidiyor.O kurumdaki yöneticiler ise hocam normumuz dolu neden daha önce aramadınız?O normlarda yanlışlık yapılmış?(yanlışı yapan kimse artık…) O yüzden İl milli eğitim müdürlüğüne gidin .Düzelttirin.(burada düzelttirmek bu atamayı iptal ettirin anlamına geliyor).Gittiği kurum yöneticilerinin kaba saba hareketleri ,sözleriyle ve hırçınlıklarıyla karşı karşıya kalmıştır.Bu kaba saba hareketler ise müdür yardımcısı olarak gittiği okulda,yine müdür yardımcısı tarafından yapılmıştır.Hem çok üzücü,hem de sinir bozucu bir durumla yüz yüze gelmiş öğretmenimiz.

Akabinde görevine başlatmak istemeyen kurum yönetimi  öğretmene senin görevini başlatamıyoruz.Normumuz dolu neye göre başlatalım diyerek görevine başlatmayacağını söylemiş.Elinde kararnamesi olduğu halde kurumdaki müdür yardımcısı tarafından görevine başlatılmayan müdür yardımcısı bir kağıt isteyerek dilekçe yazacağını,kurumdaki müdür yardımcısı kağıdı buruşturup uzatarak, yazacağı dilekçeyi  kabul etmeyeceğini söylemiş.(Kralcılık yapmış) Bunun üzerine tecrübeli öğretmenimiz bir arkadaşını çağırarak görevine başlatılmadığını kanıtlamak için tutanak tutacağını ,dilekçeyi kabul etmeyerek suç işlediğini ifade etmiş.

Yaşanan bu olaylardan sonra kararnamesi gelmiş, atanmaya hak kazanmış öğretmenimizin görevine başlatılmış.Oysa bu tür davranışlar ne eğitimciye ne de insanlığa yakışır.O koltuklar kimsenin babasının malı değil.

Kimse ne kral ne de kralcı olmalı. İşi neyse onu yapmalı.Şimdi ben görevine başlatmam diyen müdür yardımcısı ,söz konusu olan öğretmenimiz aynı kurumda görev yapacaklar.Görevine başlatmayan,dilekçeyi kabul etmeyen ,kaba saba davranışlarda bulunan müdür yardımcısı söz konusu öğretmenimizin yüzüne nasıl bakacak.Eğitim camiası adına utanç verici bir durum.

Kurum yöneticileri kolay yolu  telefon ile aramalarında bulmuş.Ama yolları yol değil.Öğretmen ,okulu arayabilir ,yolunu sorabilir,merkeze olan uzaklığını hakkında bilgi edinebilir ama idareciler tercihte bulunun ya da bulunmayın diye yönlendirme yapmamalıdırlar.

Bu fikre ,bu zihniyete sahip olan insanların MEB’ten silinmesi dileğimle…

Bu tür olaylar MEB camiasında çokça yaşanmakta olduğundan böyle bir yazı yazma gereği duydum.

Bu yazı ,bu gibi durumlara düşen öğretmenlerimize ışık olsun…

Yine bu iki olaya benzer başka bir olayı yazmak isterdim. Çok uzatmamak adına burada bırakıyorum.

 

          Eğitimci-Yazar
       İbrahim Daşdemir
http://www.kamutime.com/

 

 

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 2 yorum mevcut

  • Asd 1 yıl önce yorumlandı

   Yönetici okulu babasının çiftliği gibi görmekte hiç kimseye rahat yüzü göstermemektedir. Bazen oluyor ki öğretmen müdürden daha çok okulun meseleleri ile ilgilenndiginden müdür tarafından hasedinden duygusuyla tecrit edilip okuldan gitmesine sebep olmaktadır. Benim yaşadığım ve gördüğüm bu. Malesef bu tipler eğitimci olarak başımızda ahkam kesiyor.

  • Selami topal 1 yıl önce yorumlandı

   İdareciler yetersiz. İnsan İn tipine bakarlar. Elektrik anlamadıysan gıcık giderler. Ergen gibiler. 10 yaşındaki çocuk yapmaz. Önce bir tanı. Babanın malımı orası

  Cemaatler kapatılmalı mı

  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV