21 Eylül 2018 Cuma

Öğrencinin veliye eğitim maliyeti araştırmamızın sonuçlarını açıkladık

Yan alandan geçiş zorunluluk değil keyfiyettir!

Yan alanla başka bir bölüme geçmek ne zorunluluk,ne de mağduriyettir.Aksine keyfiyettir. Gerçekten mağduriyet yaşayan öğretmenlerin önüne geçmekten başka bir şey değildir.

09 Eylül 2017 Cumartesi 23:15
Yan alandan geçiş zorunluluk değil keyfiyettir!
 MEB’in  ‘’ Alanlar itibariyle zorunluluk arz eden durumlar dikkate alınarak, öğretmenlerin alan değişikliği başvuruları 18 – 22 Aralık 2017 tarihleri arasında alınacak sonuçlar 27 Aralık 2017 tarihinde ilan edilecek; öğretmenlerimiz 19 Ocak 2018 tarihinden itibaren ilişiklerini kesip yeni görev yerlerine başlayacaklardır’’  duyurusundan sonra alan değiştirmek isteyen öğretmenler MEB’in yapacağı açıklamayı beklemektedirler.

En çok alan değişikliği isteyen öğretmenlerin başında zamanında yan alanla başka branşa geçip sonradan pişman olup tekrar kendi alanına dönmek isteyenler gelmektedir.Hal böyleyken hala sosyal medyada yapılan yorumlarda.’’Branşım fen bilgisi öğretmenliği matematiğe geçmek istiyorum.’’ ,’’Branşım sınıf öğretmenliği yan alandan Türkçe öğretmenliğine geçmek istiyorum’’gibi yorumlarla karşılaşmaktayız.

Yan alanla başka bir bölüme geçişin yanlışlığını, tecrübe etmişken, tekrardan yan alanla başka bir bölüme geçmeyi düşünmek anlamsız ve  eğitimi örselemektir.

Yan alanla başka bir bölüme geçmek ne zorunluluk,ne de mağduriyettir.Aksine keyfiyettir. Gerçekten mağduriyet yaşayan öğretmenlerin önüne geçmekten başka bir şey değildir.

Örneğin zamanında fen bilgisi öğretmenliğini kazanacak puanı almışken,bir sene daha hazırlanıp matematik öğretmenliğini kazanmış,öğretmen olmuş kişinin hakkına girmektir.

Özellikle yan alanla başka bir bölüme geçen öğretmenler,alan bilgisi yetersizliğinden dolayı büyük sıkıntılar yaşamaktadırlar.Yaşanılan bu sıkıntılar hem okul idaresini ,hem de öğretmeni zor duruma düşürmektedir.Veliler öğretmenin yetersizliğini öne sürerek idare tarafından ,çocuklarının sınıf değiştirmesini  istemektedirler.Bu sorun velinin okul değiştirmesine kadar gitmektedir.

Bu tür sıkıntıların,mağduriyetlerin yaşanmaması için yan alandan geçiş yapacak öğretmenler elini vicdanına koyarak böyle bir düşünce içerisine girmemelidir.Hem öğrencilerin daha verimli ders alabilmeleri,hem öğretmenin kariyerinin sarsılmaması için yan alandan geçiş düşüncesinden vazgeçmelidir.

Bir önceki yapılan alan değişikliğinden yan alanlardan başka bölüme geçen öğretmenler MEB tarafından kapsamlı bir şekilde değerlendirmeye alınıp değerlendirme sonucuna göre yetersiz olanlar önceki alanına tekrardan döndürülmelidir.

Alan değişikliğinde verim alınabilmesi ve alan değişikliğinin mağduriyet oluşturmaması için  
diplomaya bağlı kalınarak  yapılması gerekmektedir.

Diplomaya bağlı alan değişikliği mağduriyeti giderilmelidir

MEB Diplomaya bağlı alan değişikliği ile ilgili adımı bir an önce atmalıdır


MEB ''Diplomaya bağlı alan değişikliği'' demedi

  Eğitimci-Yazar
İbrahim Daşdemir

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 11 yorum mevcut

  • Alan 1 yıl önce yorumlandı

   Felsefe mezunlarına pdr ye geçiş hakkı istiyoruz.

  • HİLAL ŞANLI 1 yıl önce yorumlandı

   yan alanima geçmek i̇sti̇yorum. di̇plomaya dayali alanima üç yil önce geçti̇m ve mutsuz oldum.

  • melek 1 yıl önce yorumlandı

   Diplomaya bağli alan değişikliği istiyoruz

  • yeliz hoca 1 yıl önce yorumlandı

   yine yan alan geçmişte canımız yanmıştı şimdi yine yanacak sınıf öğretmenleri yan alan zirvasiyla müzik öğretmeni olmuşlardı. ben ve arkadaşlarım müzik öğretmeni olabilmek için 4 yıl güzel sanatlar lisesi okuduk üstüne yetenek sınavına girdik 4 yıl müzik öğretmenliği okuduk. hatta agsl çıkışlı olmayan öss puanıyla fakülteye girenlere bile hoş bakmazken sinifcilar geldi alan değiştirdi müzik öğretmeni oldu üstüne yetmedi hizmet puanları yüksek olduğu için birde merkezdeki en güzel okullari kapattılar. adına sistem dedik. alin bi daha

  • Osman Akbuğa 1 yıl önce yorumlandı

   Ben etrafımda yan alana geçenlerden hiç şikayet duymadım.Tam tersine memnun olduklarını söylediler.Ş.Karaağaç a gelip araştırma yapabilirsiniz. Yanlış anlaşılmasın.Ben 2.üniversite bitirenlere ve diploma ya bağlı alan değiştirilmesinden yanayım.Ama bizim burada gerçek bu.

  TÜM YORUMLAR
  Cemaatler kapatılmalı mı

  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV