21 Kasım 2018 Çarşamba

BAKAN SELÇUK, BURDUR VE ISPARTA’DA 2023 EĞİTİM VİZYONU’NU ANLATTI

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER 'AİLE' OLMAK İSTİYOR

Sözleşmeli öğretmenliğin tekrar hayata geçmesi ile birlikte, adeta görmezden gelinen sözleşmeli öğretmenlerin sorunları çözüm bekliyor.

12 Eylül 2017 Salı 17:22
SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER 'AİLE' OLMAK İSTİYOR
 ''SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER GÖRMEZDEN Mİ GELİNİYOR'' haberimizden sonra( Haber için TIKLAYINIZ) bir çok tepki aldık.

En başta EŞ ÖZRÜ  ve SAĞLIK ÖZRÜ olmak üzere tüm sözleşmeli öğretmenlerimizin ortak ve yegane isteği bir an önce ailelerine kavuşmaktır.
 ''Bilerek seçtiniz'' gibi bir söylem ile karşı karşıya kalan sözleşmeli öğretmenler: ''Çalışmak, aile kurmak ve ailelerimizle birlikte yaşamak bizim de hakkımız,  bu hukuksal durumun savunulmasını kabul edemeyiz ''diyerek başta Bakanımız İsmet YILMAZ'dan sonrasında da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Fatma Betül Sayan KAYA'dan soruna el atmalarını ve bir çözüm getirmelerini beklemektedirler. Çoğu ailelerinden kilometrelerce uzak öğretmenlerimiz, '' aile olmak'' '' birlikte yaşamak'' gibi en doğal ve insanı taleplerinin derhal Anayasal güvence altına alınmasını istiyorlar.

Sosyal medya hesaplarından özellikle de Twitter zerinden seslerini duyurmaya çalışan Sözleşmeli Öğretmenlerimizin sorunlarını derleyip, toparladık.
Gelen talep ve şikayetlerden sonra bir kez daha konunun detaylı bir araştırmasını yaptık. Böylece hem Sözleşmeli öğretmenlerimizin bu taleplerini diri tutmak hem de diğer sorunları da dillendirip topyekün bir çözüm bulmak istedik. 
Sözleşmeli öğretmenlik ile; öğretmenlerimizin, milli eğitim camiasında, öğretmenler odasında, veliler ve özellikle de öğrencilerin nazarında ikinci sınıf öğretmen gibi algılanmasını istemiyoruz. Dolayısıyla eğitim kalitsini düşüren, öğretmenlerimizin verimliliğini zedeleyen bu haksız uygulama, özellikle öğretmenlik gibi her yerde ''kutsal' tabir edilen bu mesleğin itibar ve saygınlığına ciddi zarar vermektedir.
Başta öğretmenlerimizin, Sayın Bakanımız İsmet YILMAZ'ın daha önce yapmış olduğu açıklamalarına inanarak ve güvenerek önce sözleşmeli öğretmenleri bir araya getirmeye akabinde de hiçbir bahanenin arkasına gizlenmeden diğer tüm sözleşmeli öğretmenlerimizi tıpkı kadrolu öğretmenlerimizi kapsayan haklarda olduğu gibi özür grubu atamalarından faydalanmaları için gayret göstermeye devam edeceğiz.
Bu konuda Sayın Bakanımız İsmet YILMAZ'ın 8 hazirandaki konuşmaları ve Bakanlığımızın tüm çalışanlarını eşit bir şekilde savunup gözeteceği inancıyla, bu soruna el atacaklarını ve bu sorumluluğu hep beraber üstlenip aileleri bir araya getirmesini temenni ediyoruz. 
Nitekim yaptığımız çalışma neticesinde Sözleşmeli öğretmenlerimizin Özür Grubu ve Ek ders adaletsizliğinin yanında diğer sorunlarını da tespit etmiş olduk. 
Tespit ettiğimiz bu sorunları şimdilik başlıklar halinde sıraldık ve ilerleyen zamanlarda yine bunlar için derin bir çalışmanın içinde olacağız.

YÖNETMELİKTE SUİSTİMALE AÇIK MADDE VAR

MADDE 18'e göre :
İhtiyaç fazlası sözleşmeli öğretmenlerin yer değiştirmeleri
MADDE 18 – (1) Eğitim kurumu ve/veya bölüm kapanması, program değişikliği, Bakanlığın öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararıyla bazı derslerin kaldırılması veya istihdam alanının daralması gibi nedenlerle öğretmen fazlalığı oluşması hâlinde, öncelikle sözleşmeli öğretmenler ihtiyaç fazlası öğretmen olarak değerlendirilir.
(2) İhtiyaç fazlası konumda bulunan sözleşmeli öğretmenler, istekleri ve tercihleri de dikkate alınmak suretiyle atamaya esas puan üstünlüğüne göre il içinde alanlarına uygun eğitim kurumlarına valiliklerce atanır. Sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmeleri, görev yaptıkları il içinde alanında ihtiyaç olmaması ya da öğretmenlerin bu fıkraya göre yapılması öngörülen görev yeri değişikliğini kabul etmemeleri hâlinde sona erer.

Öğremenlerimiz için çok mühim bir dezavantaj durumunda olan bu maddenin açıkçası olmamasını isterdik. Çünkü bir suistimale, art niyete zemin hazırlayan bu maddeye göre  istenilmeyen öğretmene '' SANA  İHTİYACIMIZ YOK'' diyerek işine son verilebilir. Dolayısyla bu maddenin öğretmenlerimizin çalışma güvencelerinin önündeki en büyük engellerden bir tanesi olup, en kısa zamanda düzeltilmesi gerekmektedir.

Bunun dışında da bir çok sorunu olan Sözleşmeli öğretmenlerin başlıca diğer sorunları şunlardır:
1- Özür durumu hariç (6 yılın sonunda ) il içi ve il dışı tayin isteyememektedirler.
2-Sözleşmeli öğretmenler idareci ve ya müfettiş olamamaktalar.
3- Yurtdışında görevlendirilemiyorlar.
4- Sözleşmeli öğretmenlerin ek dersinden SSK kesintisi yapılmaktadır.
5- Sözleşmeli öğretmenler eş, çocuk ve doğum yardımları alamamaktadırlar.
6- Sözleşmeli öğretmenlere özür durumunda yapılan il dışı yer değiştirmelerde yolluk dahi ödenmemektedir.
7- Sözleşmeli öğretmeler temel ve hazırlayıcı eğitim kurslarını almalarına rağmen, bu eğitim sözleşmelilere mesleki eğitim adı altında verilmektedir. Dolayısıyla asalete geçemiyorlar.
8- Başka bir okula görevlendirilemiyorlar
9- Asker öğretmen olarak yapamıyorlar. 
10- Sözleşmeli öğretmenlerin hizmet puanları vardır ancak herhangi bir şekilde kullanılamamaktadır.
11- Sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmeleri her yıl Ocak ayında yenilenmektedir. Yenilenen sözleşmeleri Maliye Bakanlığı kıymetli evrak olarak belirlediği için vergiye tabi tutmakta ve vergiyi de peşin almaktadır. 
Bu ve bunun gibi bir çok sorunu olan sözleşmeli öğretmenlerin bu problemleri büyümeden çözülmelidir. Anayasal güvence altına alınmalı; çalışma, aile kurma, yer değiştirme, ücret, statü gibi tüm özlük hakları kanunlar ile iyileştirilmelidir. Kısacası ya hepsi en kısa zamanda Kadroya alınmalı, bunun için çalışma başlatılmalıdır.
Ayrıca 2008 mutabakat metninde yer alan tüm haklar sözleşmeli öğretmenlere verilmelidir.
 Bunun da ötesinde ve kesinlikle en önemlisi olduğu için bir kere daha vurgulamakta yarar var. Okul idaresi, veli ve öğrencilerin gözünde sözleşmeli öğretmenleri rencide eden, moral ve motivasyonlarını düşüren bu ikinci sınıf öğretmen muamelesi ayıbından bakanlığımız derhal kurtulmalıdır.
Öğretmenliğin sözleşmelisi - kadrolusu ikilemi her anlamda eğitim ve öğretimde verimliliği düşüren bir uygulama olup, sorun geçmiş yıllarda yapılan yöntem olan kadroya alınmak ile kökten çözülmelidir.
Yine, her zaman olduğu gibi konunun muhatabı ve takipçisi olmaya devam edeceğiz. Son olarak da ayrım yapmaksızın tüm ' ÖĞRETMENLERİMİZİN' ve tüm Eğitim camisasının 2017/2018 Eğitim ve Öğretim yılının hayırlı ve uğurlu olmasını, hepimize başarı, huzur ve mutluluk getirmesini dileriz.

www.kamutime.com 

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 10 yorum mevcut

  • Editör @Sema serter 1 yıl önce yorumlandı

   zaten en büyük problemimiz birlikte olamamak ve hep bir ağızdan haykırmamak. 40 bini aşan bir sözleşmeli öğretmen camiasından bahsediyoruz. aslında ciddi bir gündem oluşturulabilirdi. ancak bizler doğruyu yetkililere iletmek için pes etmeyeceğiz. doğru uygulamaların destekçisi, yanlışların da düzeltilmesi için çözüm odaklı olmaya devam edeceğiz

  • Editör @Neslihan 1 yıl önce yorumlandı

   ben de ailemden uzun süre ayrı kaldım. bu durumun ne kadar zor olduğunu biliyorum. herkes ailesine kavuşsun diye hem sözleşmeli öğretmenlerimizin hem de il içi ve il dışı talepleri olan diğer tüm öğretmenlerimizin yanındayız

  • Editör @Öğretmen 1 yıl önce yorumlandı

   bu bir hak. ve bunu elde edince kimsenin hakkından da almış olmuyoruz. ailelerinize kavuşmanız için sesinizi duyurmaya gayret göstereceğiz.

  • Editör @Suzan özen 1 yıl önce yorumlandı

   biz de eğitimciyiz. ve aynı sorunları birebir yaşamış biriyim. unarım sesimizi duyanlar olur. tek temennimiz bu.

  • Sema serter 1 yıl önce yorumlandı

   Çok teşekkür ederiz birilerinin duygularımıza tercüman olması ne güzel. Ama bunu anlatamadığımız bize örnek olması gereken insanlar var. Bu yanlıştan umarım dönerler

  TÜM YORUMLAR
  Cemaatler kapatılmalı mı

  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV