13 Kasım 2018 Salı

Eğitim Bir-Sen Ankara 2 Nolu Şube Başkanı Levent KÖSE Güven Tazeledi

Özel Eğitim'e Üvey Evlat Muamelesi Mi?

Özel eğitim öğretmenlerinden, ve özel gereksinimi olan bireylerin velilerinden çok mesaj aldık. Okullarda ÖZEL EĞİTİM SINIFLARI ile ilgili yeterli donanımın olmadığını ve gerekli desteğin sağlanmadığını belirttiler. Özel çocuklara yönelik yaptığımız kapsamlı araştırma neticesinde Özel Eğitim Sınıflarında pek çok aksaklığın devam ettiğini tespit ettik.

26 Eylül 2017 Salı 00:14
Özel Eğitim'e Üvey Evlat Muamelesi Mi?
Özel Eğitim Sınıfı Nedir?
Özel Eğitim Sınıfı; Özel eğitime ihtiyacı olan ve ayrı bir sınıfta eğitim almaları gereksinimi duyulan öğrencilerin, yetersizliği olmayan akranları ile bir arada eğitim görmeleri amacıyla normal okullarda açılan sınıflara denir.
Dolayısıyla her yönüyle özel olan bu çocuklara pozitif ayrıcalık tanınması esastır.
Elbette diğer tüm öğrencilere yapılabilecek en iyi ortam ve en kaliteli eğitim verilmeli. Ancak yaşıtlarının aksine, öğrenme güçlüğü çeken, hafif engelli,  bireysel ve sosyal açıdan gelişmeleri hedeflenen bu özel çocukların  akranları ile aynı düzeyde eğitim alabilmeleri için değişik sayı, sıklıkta ve  hızlarda, birden çok duyuya hitap edecek uyaranlara, daha öznel yaklaşım ve yöntemlere ihtiyaç duyarlar. Bağımsız hareket edemeyen ya da yalnız kaldığında kendisine veya arkadaşına zarar verme eğilimi olan çocuklar için;  zararsız, güvenli, kaza riski minimize edilmiş, fiziksel olarak her açıdan uygun hale getirlmiş bir sınıf ortamı şarttır.
Gelinen noktada ise bunların aksi bir uygulama ile karşı karşıya kalmış bulunmaktayız. Hem özel çocukların velileri hem de Özel Eğitim Öğretmenleri ile yaptığımız görüşmeler neticesinde bizim tasvip etmediğimiz  adıyla  '' Özel alt sınıf'' diye tabir edilen Özel Eğitim Sınıflarının bir çok sorununu tespit ettik.
Öncelikle bu çocukların özel gereksinimlerinden dolayı, sınıf ortamlarının bu çocukların seviyelerine göre düzenlenmesi gerekir.  Tüm duyulara hitap eden işitsel, görsel, dokunsal kaynaklara, BEP'lerde (Bireysel Eğitim Planı) hedefledikleri her türlü kazanıma uygun pratik ve anlaşışır materyaller ile yaparak/yaşayarak öğrenebilecekleri sınıf ortamlarına ihtiyaç duyarlar.
Ancak bu durum tamamen idarenin inisiyatifine bırakılmış durumda. Özel eğitim ve rehberlik hizmetlerinin öngördüğü sınıf ortamlarını görmek neredeyse imkansız.

Sınıflar Işıksız, Havasız ve Rutubetli. 

Adeta terk edilmiş sınıflarda eğitim görmelerine göz yumulan, özensiz düzenlenmiş bu hijyenik olmayan sınıflar, çocukların sağlıkları da ciddi oranda tehlikeye atmaktadır.Bunun en büyük nedeni akademik başarı bekledikleri diğer sınıflara daha iyi ortamı hazırlamak düşüncesi. Bir çok okul idaresi de yeterli maddi kaynağın kendilerine verilemediğini öne sürerek buna mecbur kaldıklarını belirtmektedirler.

Öte yandan Özel Eğitim Öğretmenlerine Baskı 

''Zaten 4-5 öğrencin var''
 ''O çocukların derse ihtiyacı yok''
''Alt tarafı bakıcıklık yapıyorsunuz'' 
''Ders olmadığı için; materyallere ve iyi bir sınıfa da gerek yok''
Bu ve benzeri söylemler ile hem özel eğitim öğretmenlerini hiçe saymakta hem de özel çocukları dışlamış olmaktadırlar. İşin acı yanı bunu yapan da yine özel eğitimin ruhunu bilmeyen bir kaç meslektaşımız.
Müfredat İkilemi
Yine okul müfredatı hafif düzeyde öğrenciler demesine rağmen, aynı sınıfa ağır düzeyde öğrencilerin kaydettirilmeye çalışması başka bir sorun. Bu durumda hem yasal olmayan bir program uygulanmaya zorlanmış oluyor hem de öğrencilerin yararına olmayan bir sınıf düzeyi oluşmuş oluyor.  Okul hafif düzeyde program uygulaycaksa buraya Ağır düzeyde çocukların kaydettirilmesi büyük bir yanlışa sebebiyet vermektedir.

Alan Dışı Öğretmen Görevlendirilmesi
Özel Eğitimin en büyük handikapı ise bu alanda eğitim görmemiş öğretmenlerin bu sınıflar için görevlendirilmesi. Özel eğitim gereksinimi olan öğrenciler, bu işin eğitimini almamış, alan dışı öğretmenlerin elinde heba olmakta. Bu hem bu işe emek verenlerin saygınlığını zedelemekte hem de çocukların gelişimine büyük ket vurmaktadır.

Teneffüs ve Dinlenme Yok
Yine Özel Eğitim Öğretmenlerinin en büyük sorunlarına birisi de teneffüs saatlerinin belli olmaması. Diğer tüm öğretmenler dışarı çıkarken Özel Eğitim Öğretmenleri sınıflarında beklemektedirler. 
Öğle arası ve teneffüslerdeki belirsizlik, öğretmenlerin bir an bile olsa diğer öğretmenler gibi dinlenmelerine  engel oluyor 

Nöbet Ücreti Yok
Özel Eğitim Okullarında ve normal okullarda öğretmenler nöbet ücreti alırken Özel Eğitim Öğretmenleri bu haktan da yararlanamıyorlar. Hem sürekli öğrencilerinin başında nöbet bekliyorlar hem de herkes bu ücreti alırken onlar almıyorlar. Bu ikircikli tavır, alan öğretmenlerinin morallerini bozmakta, motivasyonlarını ciddi şekilde düşürmektedir. Maddi olarak da hak ettikleri ücreti almayarak kendilerini ikinci sınıf vatandaş gibi hissetmelerine sebep olmaktadır. Bu haksız durum, verimli bir eğitim ve etkili bir öğretim yapmalarına engel olmaktadır.

Ek Ders Yanlış Hesaplanmakta
Öte yandan kimi okullarda seminer dönemlerinde almaları gereken %25 fazla ek ders ücretini de yine bazı iş bilmez idareciler yüzünden alamamaktalar. Ek ders ile ilgili diğer haberimiz için tıklayın 

www.kamutime.com
Eğitimci: Ramazan DEMİRAL

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 16 yorum mevcut

  • Necmettin 1 yıl önce yorumlandı

   Teneffüs yok. 9_3 yapıyoruz. Sınıfta 7 öğrenci var ama inanın sınıfta otizmli öğrenci bile var ama hafif öğrenci yok 5 öğrencide tuvalet yok. Öğle arası 80 dakika yani 6 ders değil 7 buçuk ders yapıyoruz. Cikistada taşımalı olduğu için 20 dakika servisi bekliyoruz. Üstelik sınıf hafif ama hepsi ağır. Ram ne işe yarar bilmem. Öğrenciyi rama gönderdik veliye pazardan meyve alır gibi ne isterseniz onu yapalim demişler var mı böyle birşey diyeceğim ama bunu okuyan burası Türkiye diyecek. Zaten herşey bu zihniyetten oluyor. Yardımcı verdiler burası hafif sınıfı diyor altlarini temizlemem diyor.. Güler misin ağlar misin. Yazıklar olsun böyle bakanlığa nöbet ücretinde batsin hakkımi da helal etmiyorum.

  • Editör @editör 1 yıl önce yorumlandı

   kesinlikle

  • Editör @Büşra 1 yıl önce yorumlandı

   rica ederiz

  • Editör @Özeleğitimce 1 yıl önce yorumlandı

   teşekkürler özel eğitimci öğretmenim. umarım sizlerin desteğiyle bu sorunların çözümü için çalışmaya devam edeceğiz

  • Özeleğitimce 1 yıl önce yorumlandı

   Ağzınıza sağlık

  TÜM YORUMLAR
  Cemaatler kapatılmalı mı

  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV