16 Kasım 2018 Cuma

BAKAN SELÇUK, EĞİTİM FAKÜLTESİ DEKANLARIYLA BİR ARAYA GELDİ

ÖZEL EĞİTİMDE EK DERS YANLIŞ MI HESAPLANIYOR?

Özel eğitim öğretmenlerinin, seminer dönemindeki ek dersleri yanlış hesaplanmakta. Devlet Memurları Kanununun 176. maddesinde seminer çalışmaları da dahil olmak üzere ek derslerin %25 fazla ödenmesi gerektiği açıkça belirtilmiş. Buna rağmen aynı ilçedeki okullar arasında farklı uygulamalar görülmeye devam ediyor.

15 Eylül 2017 Cuma 00:32
ÖZEL EĞİTİMDE EK DERS YANLIŞ MI HESAPLANIYOR?
 Neredeyse öğretmenler ile okul idarelerini birbirine düşürecek bu iki farklı uygulamayı mahkemeye taşımak isteyen öğretmenler bile var.
Ankara'nın merkezinde, aynı ilçede olmasına rağmen birbirine komşu iki özel eğitim okulunda farklı ödemelerin olması öğretmenleri çileden çıkarmış durumda. Okul idaresinin keyfi hareketine kalmış bu önemli hak gaspı sorun olmaya devam ediyor. 
Haftada 15 saati geçmeyecek şekilde en fazla 2 hafta ödenen seminer çalışmalarındaki ek dersleri %25 fazla olarak ödeyen okullar da var, ödemeyenler de var. 

Devlet Memurları Kanununun 176. Maddesi Açık ve Net

''Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere %25, Millî Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında görev alan yönetici ve öğretmenlere %100 fazlasıyla ödenir'' şeklinde açıklanmış. 

 Özel Eğitim Ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Aynı Görüşte

Ayrıca Özel Eğitim Ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 14.11.2012 tarih ve 164628 sayılı yazısında Devlet memurları kanununun 176. maddesine atıfta bulunarak:  ''Yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda özel eğitim okul/kurumlarında görevli yönetici ve öğretmenlerin, ders yılı başında ve sonunda yaptıkları mesleki çalışmalar karşılığında iki haftayı geçmemek üzere  haftalık 15 saatlik ek ders ücretlerini % 25 fazla olarak alabilecekleri değerlendirilmektedir'' şeklinde görüş belirtmişlerdir.
İlgili görüş yazısına istinaden seminer döneminde de ek derslerin %25 fazla ödenmesini isteyen özel eğitim öğretmenleri ücretlerinin % 25 fazla olarak almaları gereken zaman ile ilgili bir kısıtlamanın olmadığına vurgu yapmaktadırlar. 
Bu kafa karıştırıcı durumun nasıl düzeltileceği hakkında  ve %25 fazla ödenmesi halinde paralarını alamayan öğretmenlerin ne yapması gerektiği konusunda kesin bir yol henüz yok.
Okul idarelerine dilekçe ile başvurarak bu haktan yararlanmak isteyen özel eğitim öğretmenleri; hem diğer okulları emsal gösteriyor hem de geçmişe dönük alamadıkları 2 haftalık %25 fazla ek derslerinin ödenmesini istiyor.


www.kamutime.com

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Cemaatler kapatılmalı mı

  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV