21 Eylül 2018 Cuma

Öğrencinin veliye eğitim maliyeti araştırmamızın sonuçlarını açıkladık

Mahkeme kararını verdi

Mahkeme, harcırahla birlikte yol giderlerinin de ödenmesine karar verdi

03 Ekim 2017 Salı 22:31
Mahkeme kararını verdi
Eğitim Bir-Sen harcırah ile ilgili olarak açtığı davayı kazandı.

'' Eğitim-Bir-Sen olarak, harcırah ödenmesine ilişkin mahkeme kararının eksik uygulandığı gerekçesiyle bir üyemiz adına açtığımız davada, mahkeme, harcırah ödemesine esas hususta üyenin ikametgâhı ile Rektörlük arasındaki yol giderlerinin de ödenmesi gerektiğine hükmetti.''

Ankara 14. İdare Mahkemesi, kararında, “… davacının, memuriyet mahalli dışında bulunan … ilçesinde geçici olarak görevlendirildiği sürelere ait yevmiyelerinin, 6245 sayılı Kanun hükümleri uyarınca hesaplanarak davacıya ödenmesine ilişkin Ankara Bölge İdare Mahkemesi 4. Kurul’un 01.12.2015 tarih ve E:2015/2008, K;2015/7343 sayılı kararının, anılan kanunun 14. maddesindeki ‘Aşağıda gösterilen memur ve hizmetlilere muvakkat vazife harcırahı olarak yol masrafı ile yevmiye verilir ve hamal (Cins ve adedi beyannamede gösterilmek suretiyle) bagaj ve ikametgah veya vazife mahalli ile istasyon, iskele veya durak arasındaki nakil vasıtası masrafları da ayrıca tediye olunur’ düzenlemesi karşısında davalı idarece eksik uygulandığı anlaşılmış olup, davacıya anılan düzenleme uyarınca yol masrafının da ödenmesi gerekirken, bu yöndeki isteminin reddine dair işlemde hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna varılmıştır” ifadelerine yer vererek, dava konusu işlemi iptal etti. 

Mahkeme kararı için tıklayınız

Anahtar Kelimeler: Mahkeme-harcırah-yol

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Cemaatler kapatılmalı mı

  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV