21 Kasım 2018 Çarşamba

BAKAN SELÇUK, BURDUR VE ISPARTA’DA 2023 EĞİTİM VİZYONU’NU ANLATTI

KUDÜS VE MESCİDİ AKSA DAVASI SADECE FİLİSTİNİN DEĞİL ÜMMETİN DAVASIDIR

KUDÜS-FİLİSTİN-İSRAİL ÖZEL GÜNDEMİYLE ANKARA SİVİL TOPLUM PLATFORMU (ASTP) MEMUR-SEN ANKARA İL VE ANKARA SİVİLTOPLUM PLATFORMU BAŞKANI MUSTAFA KIR'IN ÇAĞRISIYLA TOPLANDI.

21 Mayıs 2018 Pazartesi 16:02
KUDÜS VE MESCİDİ AKSA DAVASI SADECE FİLİSTİNİN DEĞİL ÜMMETİN DAVASIDIR
 Ankara Sivil Toplum Platformu Filistin'in "Büyük Dönüş Yürüyüşü Süreci"nde İsrail saldırılarını ve ABD'nin Tel Aviv B. Elçiliğini Kudüs'e taşıması ve  Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması sürecini değerlendirip buna karşı yapacağı eylemleri görüşmek üzere Memur-Sen Ankara İl ve Ankara Sivil Toplum Platformuna Başkanı Mustafa Kır'ın çağrısı üzerine  Platform üyesi STK önderlerinin  katılımıyla Araştırma Kültür Vakfı Ankara Şubesinde özel gündemle toplandı.

            Toplantının açılışında konuşan Memur-Sen Ankara İl ve Ankara Sivil Toplum Platformuna Başkanı  Mustafa Kır şöyle konuştu :  

 

“14 Mayıs  2018 günü, Siyonist  İsrail devletin  kuruluşunun ve Filistinliler için Büyük felaket anlamına gelen (Nekbe) gününün 70. Yılı olması, ayrıca  ABD Başkanı Trump'ın   6 Aralık 2017 günü Tel Aviv’de bulunan ABD Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacağını ve Kudüs'ü de İsrail'in başkenti olarak tanıyacağını açıklaması  üzerine Filistinliler tarafından 42 yıldan beri  her yılın 30 Mart günü 1 gün süreyle "Toprak Günü" adı altında  etkinlikler tertip edilirken, bu yıl işgal edilen Filistin topraklarına yeniden dönüş niyetinin devam ettiğinin ve Siyonist İsrail'in bölgede işgalci bir devlet olduğunun vurgulanması ayrıca ABD'nin kirli oyunun bozulması amacıyla sürecin önemine binaen; bu yıl "Toprak Günü" etkinliğini  "Büyük Dönüş yürüyüşü" adı altında  30 Mart 2018 gününden 15 Mayıs 2018 Nekbe Gününe kadar 6 hafta boyunca barışçıl olarak  sürdürme kararı alınmıştır.  

             Trump: yangını benzinle söndürmeye kalkışmıştır.

            Yürüyüşün tamamen sivil ve barışçıl amaçlı olduğunun vurgulanmasına rağmen  İsrail-Gazze sınırına yürüyen on binlerce Filistinlinin üzerine Siyonist işgalci çetelerin keskin nişancıları tarafından gerçek mermiler kullanılarak yapılan saldırılarda eylemin başladığı 30 Mart gününden itibaren içlerinde çocuk, kadın ve gazetecilerin de bulunduğu 45 Filistinli kardeşimiz şehit edilmiş 2 binden fazlası yaralanmıştır. ABD B.elçiliğinin Tel Aviv'den Kudüs'e taşıdığı 14 Mayıs 2018 günü ise insansız hava aracıyla Filistinli eylemciler üzerine yapılan Siyonist saldırı sonucu ölü sayısı 110'u bulmuş yaralı sayısı ise   5 bini aşmıştır.

            Ankara Sivil Toplum Platformunu oluşturan  STK'lar olarak Kudüs davamızı, Mecsid-i Aksa sevdamızı yüreklerimizde taşıyoruz. Filistinli kardeşlerimize yapılan saldırıları ülkemize ve şahsımıza yapılan saldırı  kabul ediyoruz.   STK'lar olarak bundan sonraki süreçte neler yapabileceğimizin Plan ve programını belirlemek üzere bu gün burada toplanmış bulunuyoruz.”

 

            Kır sözlerini şöyle sürdürdü: Ne yazık ki, BM'lerin 478 sayılı kararına, İslam İşbirliği Teşkilatı ve uluslararası çevrelerin  uyarılarına,Filistin kardeşlerimizin feryadına  rağmen ABD Başkanı Trump;   Filistinde, Kudüste Mescidi Aksa'da sönmek bilmeyen zulüm, işkence, işgal ve ilhak ateşi üzerine benzin dökmüş Siyonist işgalci devleti adeta ödüllendirmiştir.

            Oysa ki Kudüs Asırlarca Yahudilik, Hıristiyanlık ve Müslümanlık gibi Tevhit dinlerine  Merkezlik yapmış bir çok Peygambere memleket olmuş mukaddes toprakların kalbi, çevresi mübarek kılınmış Semavi dinlerin ortak coğrafyasıdır. Mescidi Aksa ise İsra ve Miracın ilk durağı, Müslümanların ilk kıblesi ve tüm insanlığın ortak mirasıdır.

 

            ABD sürmekte olan Fitnenin fitilini yeniden ateşlemiştir

 

            Dolayısıyla Kudüs davası Filistin'in bölgesel ve yöresel bir sorunu değildir. Kudüs ve Mescidi Aksa davası  ümmetin hatta insanlığın ortak davasıdır. Filistinli kardeşlerimiz  1 asırdan fazla süreden beri Siyonizm'in bütün zulüm ve işkencelerine rağmen yılmadan Kudüs'ü ve Mescidi Aksa'yı koruma yolunda verdiği mücadele ile  İnsanlığın onuruna sahip çıkmaktadır. Gelinen noktada ABD'nin Büyük elçiliğini Kudüs'e taşıması ve Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması ile  insanlığın onuru çiğnenmiş fitnenin fitili yeniden ateşlenmiştir. 

             Tarih boyunca bütün inançlar için ortak tarih, ortak coğrafya, ortak kültür ve hepsinden önemlisi bir barış adası olma özelliğini taşıyan Kudüs’ü  savaş alanına dönüştürecek fitne hareketine engel olmak, Kudüs'ü ve haremi şerifi Siyonizm'in  işgalinden ve ilhakından kurtarmak, özgür Kudüs,özgür Filistin  için eskiden olduğu gibi "Doğusuyla batısıyla KUDÜS'ü  Filistin'e başkent yapmak için canımızın kanımızın son damlasına kadar mücadele vermek boynumuzun borcudur.

 

            Çözüm kınama değil, fiili yaptırımdır

 

            BM, BM Güvenlik Konseyi, İnsan hakları Mahkemeleri, UNESCO gibi uluslar arası kuruluşlar İsrail'i yalnızlaştırıcı kararlar alamıyorlar.  Caydırıcı cezalar veremiyorlar. İslam ülkelerinin oluşturduğu İslam İİT ise dönem Başkanı Türkiye'nin gayretiyle hemen toplanmasını 3 günlük yas ilan edilmesini  takdirle karşılıyoruz.  Fakat İİT  çözümü çözümsüzlükte arıyor. Sorunun çözümünü kınamada ve  uluslararası kurumlara havale etmekte görüyor.  Çözüm başta İslam ülkeleri olmak üzere BM,AB,Arap Birliği ve İnsan Hakları gibi uluslararası kurumların Siyonizm'in yayılmacı, işgalci ve can alıcı politikalarını onaylamayan tün dünya ülkelerinin  sosyal,siyasal,diplomatik,ekonomik ve askeri alanda İsrail ile ilişkilerin fiilen kesilmesinden ve yalnızlığa mahkum edilmesinden geçmektedir.

            Bu bağlamda:İsrail’le siyasî, askerî, ekonomik ve diplomatik tüm ilişkileri kesmelidir.Mavi Marmara Anlaşması dahil İsrail’le yaptığı tüm anlaşmaları iptal etmelidir.Tel aviv ve Washington’daki Büyükelçiler  daimi olarak geri çağırmalıdır.İsrail ve ABD Büyükelçileri daimi olarak geri göndermelidir.Ülkemizdeki tüm ABD Üslerini kapatmalıdır.  BM nezdinde İsrail’e ambargo uygulanmalıdır. İsrail terör devleti ilan edilmeli,terörist Benjamin Netenyahu kırmızı bültenle aranan teröristler listesine dahil edilmelidir. “Başkenti KUDÜS olan, 1948’deki sınırların esas alındığı bağımsız Filistin devleti  özellikle İslam ülkeleri tarafından tanınmalı, Mısır'ın Filistin'e uyguladığı ambargodan vazgeçirilmelidir.

 

           Kudüs'ü İsrail'e yedirmeyeceğiz

 

            Daha sonra toplantı Nuran Altunbaş'ın moderatörlüğünde devam etti. Her STK  temsilcisi gündemle ilgili söz aldı. İşgalci terörist devletin dünya kamuoyunda aşağılık eylemleriyle terörist devlet olduğunu vurgulayacak karikatürlerin üretilmesi, resim sergilerinin açılması, Ankara'da temsilcilikleri bulunan yabancı basın kuruluşlarının ve İslam ülkeleri ve diğer ülkelerin büyükelçilikleri ziyaret edilerek terörist İsrail'e karşı fiili yaptırımlar uygulamaları ve Filistin devletinin yanında yer almaları İsrail karşıtı Cuma eylemlerine devam edilmesi gibi görüşler öne çıkmıştır. Tekliflerin rapor olarak düzenlenip paylaşılması ve alınan kararların zaman geçirmeden hayata geçirilmesi,Platform icra heyeti oluşturulması görev bölümü yapılması gibi  kararlar alınmıştır. Platform başkanı Kır Moderatör Nuran Altunbaş'a katılım sağlayan ve katkı sunan STK önderlerine teşekkür ettikten sonra “Yapılan tekliflerin alınan kararların hayata geçirilmesini hep birlikte hayata geçirilmesi bütün gücümüzle  çalışacağız. Kudüs'ü Filistin'e yedirmeyeceğiz.” diyerek toplantıyı kapattı.

 

                                                  Mustafa KIR

          Memur-Sen Ankara İl Başkanı ve Anakara Sivil toplum Platformu Başkanı

Anahtar Kelimeler: KudüsMESCİDİ AKSAFilistin

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Cemaatler kapatılmalı mı

  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV