16 Kasım 2018 Cuma

BAKAN SELÇUK, EĞİTİM FAKÜLTESİ DEKANLARIYLA BİR ARAYA GELDİ

Engelsizler, Engel olmaya devam ediyor!

26 Eylül 2017, 22:33
Engelsizler, Engel olmaya devam ediyor!
Ramazan DEMİRAL
 

ENGELSİZLER, ENGEL OLMAYA DEVAM EDECEK Mİ?

İşitme Engelliler Olimpiyatları ve Ortaya Çıkan Sorunlar!

23. Yaz İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları muhteşem bir şekilde başlayıp, aynı güzellikte sonlandı.
Ancak organizasyon beraberinde çok büyük bir problemin varlığını da ortaya çıkarmış oldu. 

Tercümanlar sporcuların dili oldu.
Tercümanlar, sporcular ile organizasyonu düzenleyenler arasında sağlıklı iletişim kurmalarını sağlayıp başaralı bir olimpiyatın gurur verici yanları olmayı başardılar.

Bununla birlikte işitme engelli sporcuların duygularını, sevinçlerini ve başarılarını işaret diliyle televizyon ekranlarının başındaki izleyicilere de aktararak, olimpiyat oyunlarını takip edenlere unutulmaz bir seyir zevki sundular.

 
İşaret Dili Tercümanlarının sayısı yetersiz!
Ülkemizde kamu kurum ve kuruluşlarında işitme engelli vatandaşlara İşaret dili ile hizmet veren tercüman sayısı yok denecek kadar az.

İşaret Dili Tercümanları anlaşılmamak ile karşı karşıya!
İşaret Dili Tercümanları, işaret dilinde donanımsız amatör kişilerin bu işe el atmasından muzdarip.
Son günlerde sosyal medya aracılığı ile popüler olmaya başlayan,  işitme engelliler için hazırlanıp çevrilen şarkılar, türküler  izlenme rekorları kırmaya başladı. İşitme engellilerin varlığını, sorunlarını, ihtiyaçlarını bizlere hatırlatıp, farkındalık kazandırması açısından faydalı olmanın dışında çok büyük bir sorunu beraberinde getiriyor.  
Ortak bir paydada buluşmayan, her önüne gelenin kafasına göre bir işaret ortaya çıkardığı, özellikle de estetik görüntü uğruna daha çok tıklansın kaygısı ile katledilen işaret dili gittikçe anlaşılmamaya başlandı. 

Bu işi sömürü aracı olarak kullananlar var.

Kimisi tamamen öğrenmek,  işitme engelli bireylere yardımcı olmak, onları anlamak ve sağlıklı bir iletişim kurmak gayreti içinde iken, kimisi de bunu gelir kapısı olarak görüp, işitme engelli kardeşlerimizin dünyaya kendilerini ifade ettiği dili, kendi menfaatleri çerçevesinde kullanıyor. Bir nebze bile olsa yardımcı olmak isteyenleri bir kenara koyarsak, sosyal medyada işaret dili adı altında çok büyük bir katliam yapılıyor. Bilerek veya bilmeyerek, ya da çok da önemsemeyerek yapılan bu çeviriler işaret dilini daha da anlaşılmaz hale getiriyor.

Engelsizler; engel olmaya devam ediyor

Özellikle gerekli eğitimleri almadan, donanımsız, yeterlilik ve tercümanlık belgeleri olmayan kendilerini ‘’İşaret Dili Tercümanı’’ olarak tanıtan bireyler yüzünden engeller büyümeye devam ediyor. 
Eskiden alaylı tabir edilen aileden, arkadaşlardan ve çevreden edinilen kısmi işaret dili şimdilerde neredeyse bilinçli bir şekilde yozlaştırılıyor.
 Çeşitli sivil toplum kuruluşları ile anlaşarak derneklerde ve farklı çatılar altında kurslar açarak, özel dersler  vererek ve çeşitli isimler altında bu işe el atanlar işaret dilinin anlaşılmasını daha da zor bir duruma sokuyorlar. 
Bırakın uluslararası ortak bir işaret dilinin olmasını, yöreden yöreye değişen dinamik bir dil olmasından ötürü bu yanlış çeviriler var olan problemi daha da çözülmez hale getiriyor. 
 Bu durumdan en çok da işitme engelli kardeşlerimiz rahatsız. Çünkü bu resmen bir şova dönüşmüş ve İşitme engelli bireyler anlaşılmamaktan, hatta yanlış anlaşılmaktan bıkmış durumdalar. 

Ulusal ortak bir işaret dilinin önündeki en büyük engel olan,  engelli bireyleri daha da toplumdan soyutlamaya sebep olan bu küçük sorunun bir kangrene dönüşmeden çözülmesi lazım.

İşitme engelli kardeşlerimize hizmet eden, onlar için çalışan derneklerin, federasyonların, gönüllü sivil toplum örgütlerinin ve işitme engelli bireylerin ailelerinin elbette girişimleri vardır ancak bu işe acilen el atılması lazım. 
 
Kurumlar bu sorunu neden DUYMAMAZLIKTAN geliyor?

İlgili kamu kurumlarının yasalara uygunluk çerçevesinde gerekli çalışmaları yapıp bunları tek çatı altında birleştirmelidir. Varsa çalışmalar hızlandırılmalı ve daha sağlıklı, güvenilir bir yapıya kavuşturulmalıdır.
Aksi durumda bu durum, işitme engellilerinin kendilerini ifade ettikleri işaret dili olmaktan çıkıp bir rant kapısı, şov, gösteri ve sömürü aracı haline gelmesine sebep olacak, engelli bireylere yapılmış ciddi bir haksızlık ve en büyük engel olacaktır.

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Cemaatler kapatılmalı mı

  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV