13 Kasım 2018 Salı

Eğitim Bir-Sen Ankara 2 Nolu Şube Başkanı Levent KÖSE Güven Tazeledi

EĞİTİM LİDERLERİ İÇİN MESLEKİ STANDARTLAR

EĞİTİM LİDERLERİ İÇİN MESLEKİ STANDARTLAR

14 Mayıs 2018 Pazartesi 12:50
EĞİTİM LİDERLERİ İÇİN MESLEKİ STANDARTLAR
 EĞİTİM LİDERLERİ İÇİN MESLEKİ STANDARTLAR

Türkiye’nin milli eğitim sisteminde görev yapan personelin yaklaşık yüzde 10’unu eğitim yöneticileri oluşturmaktadır. Eğitim yöneticilerinin yüzde 95 ‘ten fazlası da okul müdürü müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısıdır.Okul Yöneticileri , eğitimin uygulama boyutunda bulunan yöneticilerdir ve okullarının etkililik düzeyini ileriye taşımakla mükelleftirler.Yönetici kavramı yerini eğitim liderine bırakmış olup Geleneksel eğitim yönetimi  öğrenci ve öğretmenlerin performanslarını istenen düzeyde artıramamaktadır.

 1-Temel Değerler: Etkili eğitim lideri ,yüksek kalitede bir eğitim ,akademik başarı ve her öğrencinin iyi oluşu konusunda temel değerleri paylaşır, misyon ve vizyonu geliştirir, savunur ve uygular.

2-Etik ve Mesleki Normlar: Etkili eğitim lideri etik ilkelere ve mesleki kurallara göre hareket ederek her öğrencinin akademik başarısını ve iyi oluşunu teşvik eder.

3-Eşitlik ve Kültürel Duyarlılık:Etkili eğitim lideri eğitimde fırsat eşitliği için çaba gösterir ve kültürel olarak duyarlı uygulamalarla her öğrencinin akademik başarısını ve iyi oluşunu teşvik eder.

4-Müfredat,Öğretim ve Değerlendirme: Etkili eğitim lideri, her öğrencinin akademik başarısını  ve iyi oluşunu teşvik etmek için müfredatın öğretimin ve değerlendirmenin tutarlı ve entelektüel açıdan özenli olmasını destekler.

5-Okul Topluluğu: Etkili eğitim Lideri her öğrencinin akademik başarısını ve iyi oluşunu teşvik edecek  kapsayıcı ,ilgili ve destekleyici okul topluluğunu geliştirir.

6-Okul Personelinin Mesleki Kapasitesi:Etkili eğitim lideri,  her öğrencinin  akademik başarısını ve iyi oluşunu teşvik etmek için okul personelinin mesleki kapasite ve pratiğini geliştirir.

7-Öğretmenler, Okul Personeli ve Mesleki Topluluk: Etkili eğitim lideri her öğrencinin akademik başarısını ve iyi oluşunu teşvik etmek için öğretmenlerin ve diğer personelin mesleki topluluklarını destekler.

8-Veli Katılımı ve Desteği: Etkili eğitim lideri her öğrencinin akademik başarısını ve iyi oluşunu teşvik etmek için velilerin katılımını sağlayarak karşılıklı fayda sağlayan süreçleri destekler.

9-Yönetim: Etkili Eğitim Lideri ,her öğrencinin akademik başarısını ve iyi oluşunu teşvik etmek için okulun kaynaklarını ve faaliyetlerini yönetir.

10-Okul Geliştirme : Etkili eğitim lideri, her öğrencinin akademik başarısını ve iyi oluşunu teşvik etmek için okul geliştirme sürecinde etkin rol oynar.


eğitim lideri görsel ile ilgili görsel sonucu

Bu standartlara göre bir okul müdüründen istenen liderlik davranışları özetle şöyledir.

Okul Müdürü okulun eğitim kapasitesini artırmalı

Öğrencilerin öğrenmesini maksimize edecek eğitim desteğinin sağlanmasına katkı sunmalı

Anlamlı müfredat ve ölçme programları geliştirmeli

Destekleyici ilişkiler ve itina kültürüyle karakterize edilmiş kapsayıcı okul ikliminin geliştirilmesini teşvik etmeli

Öğretmenler ve diğer çalışanlar için profesyonel normlar çerçevesinde bir çalışma ortamı sunmalı

Ailelerin ve diğer paydaşların katılımlarının sağlandığı bir okul çevresi oluşturmalı

Etik ilkelere ve profesyonel normlara bağlı kalmalı

Eşitliğin geliştirilmesini garanti altına almalı  ve devamlı okul gelişiminin olduğu bir kültürün benimsenmesini sağlamalıdır.

www.kamutime.com

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Cemaatler kapatılmalı mı

  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV